Wanneer terugslagklep nodig? Droger, afzuigkap, MV, rookgasafvoer

Al in 2018 heeft de branche een publicatie uitgebracht:
Er moet een einde komen aan gevelmondingen van rookgasafvoeren van cv-ketels. Dat is af te leiden uit een publicatie van verenigde ketelfabrikanten (VFK), rookgasafvoerfabrikanten (Rogafa), Uneto-VNI en stichting KvINL). De monding van de rookgassen van HR-toestellen zou in principe altijd plaats moeten vinden in het dakvlak.

Dit staat in de richtlijn die de partijen aanbieden als contractstuk voor overeenkomsten tussen opdrachtgever en installatiebedrijven, zeg maar de opvolger van de Gavo-richtlijn. De makers hanteren in het privaatrechtelijke document, geldend voor cv-installaties tot 100 kW, een strengere standaard dan de wet (Bouwbesluit) voorschrijft. Het Bouwbesluit formuleert minimum eisen: de opstellers willen een hoger uitvoeringsniveau hanteren om hinder voor de omgeving te beperken. Zo wordt ook de steeds populairder wordende concentrische oplossing benoemd als nadrukkelijke voorkeur boven een parallelle uitvoering.
Strengere eisen

Geveldoorvoeren zijn vaak geplaatst in situaties waarbij het nu eenmaal de snelste weg naar buiten vormt. Ook worden ze nog veelvuldig toegepast in bestaand gestapelde bouw, bijvoorbeeld waar vroeger (bad)geisers hingen. Het nadeel van geveldoorvoeren in bebouwde omgeving kan zijn dat rookgassen hinderlijk kunnen zijn voor de omgeving. Ook bestaat er een groter risico op ijspegelvorming, pluimvorming en recirculatiegedrag via de luchttoevoer.


In de nieuwe rogafa is dit nog verder aangescherpt:

10.3.1 Uitmondingen uitsluitend bovendaks
Uitmonding van het afvoersysteem moet altijd plaatsvinden in het dakvlak, behalve in het geval van vrij staande woningen.
Opmerking:
In NPR 60 en 61 worden voorbeelden van uitmondingsgebieden gegeven.
10.3.2 Uitzonderingen op de regel voor uitmonding uitsluitend bovendaks
Indien sprake is van vervanging in een bestaande situatie of van renovatie kan het voorkomen dat, afwijkend van de bovenstaande eis met betrekking tot uitmonding uitsluitend bovendaks, een afwijkende oplossing moet worden gekozen. Alleen in een dergelijke situatie is een geveldoorvoer toelaatbaar. Wordt deze aanpak gekozen dan moet gevolg worden gegeven aan de aanwijzingen vermeld in Artikel 4.1.
Opmerking:
Men moet zich er goed van bewust zijn dat bij de keuze voor een uitmonding in de gevel een veel grotere kans bestaat op hinder voor naastgelegen percelen en daarbij horende eventuele conflicten. Let met name op de plaats van ventilatieopeningen en hinder (voetpad, pluimvorming).
 

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via