Elektra aanleggen appartement

In het appartement van mijn zoon moet ik elektra aanleggen in de keuken voor een 2 fasen inductieplaat, koelkast, vaatwasser en de wasmachine. Het probleem is dat ik geen loze leidingen heb en de vorige eigenaar heeft er een rommeltje van gemaakt (komen paar draden uit de grond met blokjes erop en daar weer een grote verlengdoos op waar het meeste op is aangesloten. Zucht.

Mijn vragen:
1. De badkamer moet ik nog aanleggen en er komt een verlaagd plafond in. Zou ik tegen het plafond bijvoorbeeld een 40mm PVC buis mogen monteren die van de meterkast (bovenlangs) via de schouw in de keuken naar de keuken gaat?
2. Zo ja, welke electrakabels zou ik daar dan voor moeten gebruiken. Ik begrijp dat ik geen losse elektrakabels (bruin,blauw en aarde) door die 40mm PVC buis mag trekken maar ik zie ook dat er YMVK en VTMB kabels zijn. Zou ik die wel mogen gebruiken en zoja welke?
3. Zo nee, mag ik dan wel een aparte slagvaste grijze buis gebruiken per apparaat (vaatwasser aparte groep, inductieplaat 2fasen, wasmachine en de koelkast)
4. Andere ideeen?

Meterkast.jpg


In de meterkast en in de keuken zal ik alles verder aan laten leggen door de electricien. Het gaat mij meer om het voorbereidende werk dat ik denk ik zelf goed uit kan voeren.

Bedankt voor het meedenken
 
Ik zou in dit geval gaan voor een aantal losse 3/4 elektrabuizen (de gewone geel/creme of slagvast, maakt niet uit).
Maar 40mm buis mag ook. Ik denk alleen dat 40mm niet ruim genoeg is voor al die kabels. Dan zou je naar de 50mm moeten of 2x een 40mm buis.

Voordeel van de aparte buizen in 3/4 uitvoering is dat daar wel de losse VD draden door mogen en dat werkt wel makkelijker met draad trekken.

Als de bekabeling in de keuken (en hal als ik het zo zie) met een goot afgewerkt moet worden, is de YMVK kabels weer makkelijker.

Let wel op, er is ook XMVK kabel maae dat mag niet in een bundel. YMVK is wel geschikt daarvoor
 
  • Like
Waarderingen: Robbie's
@HenkL14 Bedankt en duidelijk Henk. Inderdaad gaat de bekabeling ook nog boven deur in hal ingang appartement.

Een 2-fasen inductie kookplaat dient aangesloten te worden op een 5-polig perilex stopcontact. Heb ik dan 5 draden (2xblauw,2xbruin en 1x aarde) nodig die door een 3/4 aansluiting getrokken moeten worden? Past dat of bestaan er ook YMVK kabels met 5 draden?

Nogmaals... ik ga zeker niet spelen met elektra maar ik probeer het aantal manuren vd electricien te beperken.
 
Idd voor elke groep een eigen leiding.
5* 2.5mm2 past in een 3/4 buis.
Kabel met 5 aders is er ook, met 2x blauw zeer waarschijnlijk niet.
 
Ik heb naar mijn keuken ook 5 YMVK kabels (4x 3 aderige, 1x 5 aderige) getrokken, in het zicht.
Ik heb een plintgoot gebruikt. Lekker compact en mooier dan buizen.

Wel inderdaad YMVK gebruiken omdat je die wel mag bundelen.
Als het uit het zicht is kun je natuurlijk ook buizen gebruiken.
 
Een plintgoot is weer niet handig om boven het plafond weg te werken. Daar is een buis beter voor.

Zowel 5x draad 2,5mm als 5x2,5 kabel passen makkelijk door een 3/4 buis. Alleen bij bochten is de kabel wel lastig er doorheen te krijgen. Dus als het alleen om de buis boven het badkamerplafond gaat en die rechtdoor gaat, is 3/4 geen probleem.


Past dat of bestaan er ook YMVK kabels met 5 draden?

Ik gebruik met kabel voor de kookaansluiting altijd standaard ymvk 5x2,5mm kabel. En dan de grijze voor de extra nul, als het een 2-fase of 2x 1-fase aansluiting moet zijn.
 
  • Like
Waarderingen: Robbie's
Voor de zekerheid, want ik lees er niks over:
Eerst even kijken of de hoofdaansluiting 1 fase of 3 fase is.

Kabel hoeft niet in buis. Mag wel en ziet er netjes uit. Meestal dan de rechte stukken in buis en bochten open.

Wat komt er precies uit de grond?
Goeie kans dat dat in een buis zit die naar de meterkast gaat. Kan het uitzoeken waard zijn. Zou sowieso willen weten of dat veilig is om te blijven gebruiken.
 
Bedankt voor al het meedenken :-)

Ik heb vandaag een foto meterkast gemaakt. Ik denk dat er 1 fasen binnenkomt? Helaas geen kaart groepen indeling aanwezig. Onder de plint keukenblok kwamen in het midden uit de grond (??) een paar koper elektra draden, heel amateuristisch aangesloten op een verlengdoos. Ik kan het pas goed bekijken in feb dan krijg ik de sleutel.

@HenkL14 Bedoel je zo'n kabel als hieronder?

Als ik het goed begrijp kan ik dus het volgende gebruiken:

  • 40mm pvc buis
  • 1 x YMVK (3 draden) voor vaatwasser
  • 1 x YMVK (3 draden) voor wasmachine
  • 1 x YMVK (3 draden) voor magnetron
  • 1 x YMVK (3 draden) voor koelkast/etc
  • 1 x YMVK (5 draden) voor inductie
Moet kijken of dit door 1 40mm buis past. Zal ook uitrekenen of aparte grijze buisjes (5x) met bedrading doortrekken niet goedkoper is.

Ik ga eerst in feb goed kijken welke groepen er allemaal zijn

@JFW Goede tip om extra buizen aan te leggen
Screenshot_20241231_183908_Gallery.jpg


Nogmaals bedankt voor jullie input.
401169451-jpg.jpg
 
Waarom perse 1 40mm buis?
Je kan er ook 2 naast elkaar leggen.
of vijf 19mm buizen naast elkaar, dat is wat breder maar minder hoog. Met een plaatje ervoor misschien mooier.
 
  • Like
Waarderingen: Robbie's
Nog even terugkomend op de oplossingen die zijn doorgegeven voor doortrekken bedrading plafond badkamer naar meterkast.

1. YMVK kabels 5 in een plintgoot aan plafond. Beetje bang dat de plintgoot zwaar gaat worden en ik vraag mij af of de electricien blij wordt als hij deze kabels moet gaan strippen
2. 5 x slagvaste buizen gebruiken. Ik heb hieronder gevonden bij Hornbach. Die kan ik toch ook aan plafond vastzetten? Nadeel, hij kan breed worden (en ik moet door gipsen 7cm muur) maar voordeel mijn verlaagd plafond kan ik dicht tegen plafond maken (komt alleen een lamp, geen spotjes).

Ik neem aan dat het een slecht idee is en wellicht mag het ook niet om door een 40mm pvc buis gewoon los alle kabels (dus 5x3) door te trekken.

as.46215149-1.jpg
 
je mag door een buis 40 wel losse kabels trekken maar ik denk dat je er niet meer dan 4 stuks ymvk in gaat krijgen.
Er zijn zat beugels in 3/4 uitvoering die koppelbaar zijn aan elkaar
 
Bij gebruik van 5 beugels naast elkaar per keer zou ik bijvoorbeeld beugel 1, 3 en 5 vastzetten. Nr 2 en 4 blijven er door het kliksysteem wel tussen hangen.

Scheelt weer boren

Of anders eerst wat hout (plaat strookje of stukjes lat) op het plafond boren en daar de beugels weer op schroeven met kortere schroeven.
 
  • Like
Waarderingen: Rola
Bedankt voor alle input. Mijn probleem is vrees ik de breedte van 5x naast elkaar omdat ik net langs de muur moet waar een Berkvens kozijn zit. Morgenavond even kijken of ik het kozijn net iets verder van de muur kan zetten en anders er maar dwars doorheen met een 50mm PVC buis.

In ieder geval afspraak gemaakt om de groepenkast te vervangen en voor de electricien maakt het niet uit of ik YVMK kabels of losse 2.5mm kabels aanlever.
 
Laatst bewerkt:
Op plekken waar ik niet meer bij kan achteraf, dus boven zo'n plafond e.d. zet ik buis liever vast met zadels. Bij draad trekken kunnen buizen eventueel nog uit de klikbeugels schieten. Gebeurt niet snel maar het kan wel.

Je zou de buizen ter plaatse van het kozijn met gaatjesband kunnen vastzetten. Dan kunnen alle buizen strak tegen elkaar aan en dan dat band er overheen schroeven.
Daarmee wordt het geheel van de buizen minder breed.
 
@HenkL14
Zadels goed punt. Dan kan het nooit naar beneden komen. Misschien dat ik vanavond nog naar het appartement ga. De optie van 2 x 40mm spreekt mij ook wel aan. Kan ik er tzt ook nog wat anders doortrekken. Ik twijfel toch al of ik de toilet muur niet in breedte moet zetten (was in lengte) en bij 1.20 breed heb ik zeker voldoende ruimte om de deur meer links te plaatsen. Waarschijnlijk ga ik extra muur in badkamer plaatsen voor wegwerken 110mm buis en water toilet. Dus daar aan plafond sowieso geen probleem.



Screenshot_20250224_183742_Gmail.jpg
 
Laatst bewerkt:

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via