Twee lampen op 1 plafonddoos

In de garage wil ik graag twee lampen hangen. Eén plafonnière aan de schakelaar en één lamp met sensor zonder schakelaar.

In de plafonddoos hangen meerdere afgedopte draden. Zie ook foto.
3 bruin
4 blauw
3 aarde
1 zwart


Kan ik de plafonnaire aan zwart, aarde en blauw monteren.

De sensor lamp aan bruin, aarde en blauw.

Over blijft dan 2 bruin, 2 blauw en 1 aarde. Deze zal ik per kleur afdoppen in lasklem.

Is bovenstaande juist?



5D5030FD-9CAD-4C66-8876-1563985EF2A2.jpeg
 
Kan ik de plafonnaire aan zwart, aarde en blauw monteren.

De sensor lamp aan bruin, aarde en blauw.
Dat is op zich correct, maar je moet alle draden met de kleur bruin bij elkaar in een lasdop verbinden, niet alleen de overblijvende draden onderling verbinden. Datzelfde geldt voor de blauwe resp. de geel/groene draden. Alles van dezelfde kleur in 1 lasdop bij elkaar zetten.

Alleen de zwarte draad gaat dan inderdaad apart naar de plafonniere. Dat betekent dat de plafonniere geschakeld zal worden via de betreffende schakelaar.

Kijk ook even naar de lasdoppen zoals ze nu op de foto te zien zijn. Want daar zijn bij zowel de blauwe als de bruine draden blote gedeeltes van de draden te zien. Dat betekent dat de gedeeltes die gestript zijn ofwel te lang gestript zijn of niet goed in de lasdoppen geduwd zijn. Blote gedeeltes horen niet thuis in een doorverbindingsdoos, want ze kunnen kortsluiting veroorzaken.

Strip dus altijd de draden op de correcte lengte voor de lasdop af (staat aangegeven op de lasdop) en duw ze helemaal in die lasdop. Soms gaan ze er nog ietsje uit als je de lasdoppen in de doos duwt, dus wees er alert op dat je geen draden uit de doppen trekt wanneer je de doppen in de doos duwt!

Edit: indien je meer draden in de lasdoppen moet stoppen, heb je lasdoppen met meer aansluitingen nodig. Die zijn er tot 5, maar zelfs ook met 8 aansluitingen!

De blauwe en geelgroene draden die naar de lampen toe moeten gaan (+ 1 bruine draad) tap je af vanaf de betreffende lasdop, dus met een apart stukje VD draad.

Het is me alleen niet helemaal duidelijk, hoe je dit op veilige manier van een deksel voorzien wilt. Eigenlijk zou je een speciaal deksel/doorverbindingsdoos moeten gebruiken om de draden naar de twee lampen toe te voeren. Misschien kun je nog vertellen op welke afstand die lampen zouden moeten komen te zitten?
 
Laatst bewerkt:
  • Like
Waarderingen: Mark44
Hartelijk dank voor je snelle reactie. Dat betekent dus dat ik bij de blauwe de lasdop vergroot en twee blauwe losse draden verbindt met lasdop naar de twee lampen?

Uit nieuwsgierigheid wat is de reden dat ze allemaal verbonden moeten zijn?
 
Omdat anders een deel van het systeem niet werkt. De bruine/blauwe/geel-groene draden lopen vandaar ook nog door naar andere gedeeltes van de ruimte of zelfs naar andere ruimtes.

Ik had trouwens mijn eerste antwoord nog wat uitgebreid, misschien niet gelezen?
 
  • Like
Waarderingen: Mark44
Bedankt, de uitbreiding had ik idd nog niet gelezen. Nu helemaal duidelijk.
De lampen komen +/- 2 meter van elkaar te hangen. Ik was van plan de kabels in de goot de trekken eentje naar links andere naar rechts en daarna de plafonddoos af te dekken
 
Indien je een kabelgoot gaat gebruiken, kijk dan eens naar het K25 systeem (klik) en gebruik een uitbreidingsdoos zoals de A25 uitbreidingsdoos (klik).

De (rode) basisplaat van de uitbreidingsdoos kun je op de bestaande lasdoos schroeven, de kokers daarop aansluiten en de bedrading vanuit de lasdoos door de kokers verder leiden. Is een heel veilige manier om op bestaande inbouwspullen verder te werken via kabelkokers. Het deksel van de uitbreidingsdoos zet je daar dan overheen, na uitbreken van de 'poortjes' voor de twee uitgaande kokers.

Dergelijke onderdelen zijn bij vrijwel elke bouwmarkt te koop!
 
  • Like
Waarderingen: Mark44

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via